JAK PRACUJEMY
Specjalizujemy się w psychoterapii psychodynamicznej, która, dzięki indywidualnemu podejściu, pozwala zająć się całym wachlarzem problemów psychologicznych, także tymi nietypowymi i nieoczywistymi. Wiedza jest dla nas drogowskazem, nigdy nie przesłania jednak samej osoby, której przyglądamy się z otwartością, życzliwością i szacunkiem.
CZŁOWIEK TO CAŁOŚĆ
U nas nikt nie zostanie potraktowany jako kolejny przypadek, wobec którego należy zastosować książkowe protokoły. Zamiast tego oferujemy empatię i dogłębne zrozumienie osoby i jej sytuacji. Dla nas człowiek to całość – uwzględniamy sytuacje życiowe, uwarunkowania i ograniczenia, jak również możliwości i potencjał.
Żyjemy w czasach ogromnej presji. Poradniki i internet pełne są pięciominutowych porad jak zmieniać swoje życie, często potęgując poczucie, że wszystko zależy od nas i powinniśmy sami potrafić szybko rozwiązać wszelkie problemy, co często staje się dodatkowym źródłem frustracji i poczucia porażki.
W rzeczywistości pełnej propagandy sukcesu, wysokich i sprzecznych oczekiwań, powierzchownych ocen, pędzącej i nie dającej wytchnienia, robimy miejsce na oddech, na zastanowienie, na myślenie, na czucie, na głębsze i łagodniejsze spojrzenie, na błędy na których można się uczyć, na akceptację potknięć i niedoskonałości.
Wierzymy, że tylko głębokie zrozumienie jest drogą do prawdziwej i trwałej zmiany. Nie oferujemy terapeutycznych „fastfoodów” ani magicznych rozwiązań, ale długotrwałą i głęboką pracę we wspierającej relacji, która może uzdrowić całą strukturę osobowości i zbudować zasoby psychologiczne na całe dalsze życie.
Więzi między ludźmi są dla nas na pierwszym miejscu.
Przede wszystkim relacja terapeutyczna z osobą
zgłaszającą się po pomoc, która jest bezpiecznym
punktem wyjścia do zmieniania się i rozwoju. Również
wzajemne relacje w zespole, relacje z naszymi
nauczycielami i superwizorami. Wierzymy, że właśnie od klimatu emocjonalnego relacji zależy jakość pomocy psychologicznej. Właśnie dzięki wspierającym
relacjom człowiek może rozkwitać.
Cechuje nas empatia, wrażliwość, zdolność do
głębokiego spojrzenia i kontaktu emocjonalnego, ale też zrobienia kroku w tył i zyskania profesjonalnego dystansu, pozwalającego na pełniejszy ogląd sytuacji. Ciągle podnosimy swoje kwalifikacje, szkolimy się i spotykamy w grupie superwizyjnej, dzięki czemu możemy wszechstronnie zadbać o każdego pacjenta.
Poważnie podchodzimy do tajemnicy zawodowej i dbamy o bezpieczeństwo danych.Nasze gabinety zlokalizowane są w dyskretnym miejscu.
Uważamy, że dobrostan psychiczny człowieka zależy również od otoczenia i stanu naszej planety, dlatego staramy się o nią dbać.
Specjalizujemy się w psychoterapii psychodynamicznej, która, dzięki indywidualnemu podejściu, pozwala zająć się całym wachlarzem problemów psychologicznych, także tymi nietypowymi i nieoczywistymi. Wiedza jest dla nas drogowskazem, nigdy nie przesłania jednak samej osoby, której przyglądamy się z otwartością, życzliwością i
szacunkiem. U nas nikt nie zostanie potraktowany jako
kolejny przypadek, wobec którego należy zastosować
książkowe protokoły. Zamiast tego oferujemy empatię i dogłębne zrozumienie osoby i jej sytuacji. Dla nas człowiek to całość – uwzględniamy sytuacje życiowe, uwarunkowania i ograniczenia, jak również możliwości i potencjał.
Żyjemy w czasach ogromnej presji. Poradniki i internet pełne są pięciominutowych porad jak zmieniać swoje życie, często potęgując poczucie, że wszystko zależy od nas i powinniśmy sami potrafić szybko rozwiązać wszelkie problemy, co często staje się dodatkowym źródłem frustracji i poczucia porażki. W rzeczywistości pełnej propagandy sukcesu, wysokich i sprzecznych oczekiwań, powierzchownych ocen, pędzącej i nie dającej wytchnienia, robimy miejsce na oddech, na
zastanowienie, na myślenie, na czucie, na głębsze i łagodniejsze spojrzenie, na błędy na których można się
uczyć, na akceptację potknięć i niedoskonałości. Wierzymy, że tylko głębokie zrozumienie jest drogą do prawdziwej i trwałej zmiany. Nie oferujemy terapeutycznych „fastfoodów” ani magicznych rozwiązań, ale długotrwałą i głęboką pracę
we wspierającej relacji, która może uzdrowić całą strukturę osobowości i zbudować zasoby psychologiczne na całe dalsze życie.
Decyzja o wizycie u psychologa jest często trudna. Być może Pani/Pan obawia się, że problemy z którymi Pani/Pan się zmaga nie są wystarczająco poważne, że powinien Pan/powinna Pani poradzić sobie z nimi sam/sama. Wiele osób ma poczucie, że inni radzą sobie z gorszymi sytuacjami i że nie należy narzekać, że takie jest życie. Często zbyt surowo oceniamy samych siebie. Jednak jeśli już pojawiło się pytanie o potrzebę terapii, najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na kilka niezobowiązujących konsultacji, w trakcie których może Pani/Pan omówić swoje wątpliwości z psychologiem. Celem konsultacji jest wstępne przedstawienie Pani/Pana problemów i wspólne z psychologiem podjęcie decyzji, czy faktycznie potrzebuje Pan/Pani terapii.
Celem pierwszej konsultacji jest głównie zebranie informacji. Psychoterapeuta poprosi Panią/Pana o opisanie trudności lub objawów, które były powodem decyzji o poszukiwaniu pomocy psychologicznej. Zapyta również o kontekst Pani/Pana problemów. Może Pan/Pani się spodziewać pytań o życie rodzinne i zawodowe, zdrowie fizyczne, historię relacji międzyludzkich itp.
Być może pod koniec pierwszej konsultacji terapeuta podzieli się z Panią/Panem pewnymi ogólnymi spostrzeżeniami na temat natury Pani/Pana trudności lub pewnymi sugestiami na temat zalecanej terapii. Najczęściej jednak terapeuta będzie potrzebował więcej informacji i zaprosi Pana/Panią na kilka kolejnych spotkań konsultacyjno-diagnostycznych.
W niektórych przypadkach terapeuta może zdecydować, że potrzebuje Pan/Pani innego rodzaju pomocy przed podjęciem terapii lub zamiast terapii i skieruje Pana do innego specjalisty (na przykład psychiatry, seksuologa lub terapeuty uzależnień).
Pierwsza konsultacja jest również okazją by poznać terapeutę oraz zadać ewentualne pytania.
Podczas kilku spotkań konsutacyjnych terapeuta będzie zadawać pytania, aby jak najwięcej dowiedzieć się o Pani/Panu i trudnościach które były powodem zgłoszenia. Można spodziewać się pytań o funkcjonowanie w różnych sferach życia, historię rodzinną itp.
Po zakończeniu procesu konsultacji terapeuta oceni, jaki rodzaj pomocy będzie dla Pani/Pana najlepszy. Może zaproponować psychoterapię wspierającą, której celem jest wsparcie w bieżących trudnościach, lub głęboką psychoterapię mającą na celu zmianę osobowości. Terapeuta poda podstawowe zasady których oparta jest terapia, omówi jakie role pełni w procesie terapii pacjent i terapeuta, oraz ustali z Panią/Panem szczegóły organizacyjne (np. częstotliwość sesji, zasady odwoływania sesji, płatności itp).
Zakończenie procesu konsultacji to moment na decyzję, czy podejmie Pani/Pan psychoterapię z danym terapeutą i na przedstawionych zasadach. Warto przed podjęciem tej decyzji upewnić, czy wszystko jest zrozumiałe i podzielić się z terapeutą wszelkim wątpliwościami, jakie mogą się pojawić.
Odpowiedź może być różna zależnie od konkretnego przypadku i zależy głównie od charakteru problemów, które są powodem zgłoszenia na terapię.
W przypadkach wyizolowanych, łagodnych trudności czy przejściowych kryzysów występujących w ogólnie harmonijnej osobowości i szczęśliwym życiu, może wystarczyć kilka miesięcy. W przypadku bardziej ogólnych trudności dotyczących ważnych sfer życia, ogólnego braku zadowolenia i satysfakcji czy poważnych problemów w relacjach z innymi, wypracowanie trwałych zmian w terapii wymaga długiego czasu, liczonego w latach.
W przypadku osób u których zostały zdiagnozowane poważne zaburzenia osobowości, jak zaburzenia narcystyczne lub zaburzenia borderline, terapia trwa zwykle pięć lat lub więcej.
Psychoterapia psychodynamiczna jako jedno z nielicznych podejść terapeutycznych daje możliwość głębokiej zmiany struktury osobowości i w związku z tym jakości całego życia. Ponieważ jednak pracujemy w tym podejściu z najgłębszymi wzorcami, wymaga to długiego czasu i cierpliwości. Badania naukowe pokazały, że zmiany wypracowane w czasie terapii psychodynamicznej utrzymywały się po wielu latach od zakończenia terapii, natomiast inne rodzaje terapii dawały trochę szybsze, ale o wiele mniej trwałe efekty.
W celu zarezerwowania wizyty prosimy wypełnić poniższy formularz.
Jeśli chce się Pani/Pan umówić na konsultację online, proszę to zaznaczyć w wiadomości dla terapeuty w kroku 3