CENTRUM PSYCHOTERAPII ROZKWIT
Zaburzenia osobowości to szeroka grupa zaburzeń, dla których charakterystyczne są pewne braki lub nieprawidłowości w strukturze osobowości. Należą do nich między innymi zaburzenia osobowości borderline, narcystyczne zaburzenia osobowości, osobowość unikająca, osobowość zależna, osobowość histrioniczna.
Objawy zaburzeń osobowości mogą odpowiadać temu, co powszechnie nazywa się cechami charakteru, czyli są to trwałe na przestrzeni całego życia wzorce zachowania, przeżywania, funkcjonowania w relacjach czy reagowania na pewne sytuacje. Jednak podczas gdy w zdrowej osobowości cechy charakteru pozwalają na pewną elastyczność i dostosowanie do sytuacji, w przypadku zaburzeń osobowości reakcje danej osoby często są sztywne, powtarzalne i nieadekwatne do sytuacji.
Objawy zaburzeń osobowości, obraz i koloryt życia takiej osoby mogą być bardzo różne w zależności od konkretnego zaburzenia. Wspólne jest jednak to, że ich nieadekwatne i sztywne reakcje często powodują trudności w relacjach z innymi, w łagodniejszych przypadkach ograniczone do bliskich związków, w poważniejszych przypadkach obejmujące także relacje zawodowe czy nawet całokształt relacji międzyludzkich danej osoby.
Osoba cierpiąca na zaburzenia osobowości może nie być świadoma swoich nieadekwatnych zachowań czy uczuć i bronić się przed sygnałami ze strony innych, którzy próbują jej to uświadomić. W wyniku powtarzających się niepowodzeń i konfliktów w relacjach osoby z zaburzeniami osobowości często bardzo cierpią, nie potrafiąc zrozumieć przyczyn takich sytuacji.
Najczęstsze zaburzenia osobowości
Zaburzenia osobowości borderline
Zaburzenia osobowości borderline zwykle wiążą się z chwiejnością emocjonalną, impulsywnością, czarno- białym widzeniem świata i trudnościami w relacjach międzyludzkich. Jak inne zaburzenia osobowości, zaburzenia osobowości borderline mogą mieć różne nasilenie, od względnie łagodnego, kiedy trudności ograniczają się do sfery bliskich relacji, w których dominuje lęk przed odrzuceniem i próby unikania go, do bardzo głębokiego, kiedy trudnościami dotknięte są liczne sfery życia, relacje są burzliwe i krótkotrwałe, występują zachowania ryzykowne, samookaleczenia, często również zachowania agresywne. Podobnie jak inne zaburzenia osobowości, zaburzenia borderline kształtują się w najwcześniejszych relacjach z dzieciństwa, a ich terapia wymaga kilkuletniej pracy w stabilnej relacji z jednym terapeutą.
Leczenie zaburzeń borderline
Leczenie zaburzeń borderline to długotrwały i często trudny proces. Psychoterapia psychodynamiczna, a szczególnie jest specjalistyczna odmiana TFP (Psychoterapia Skoncentrowana na Przeniesieniu) ma potwierdzoną skuteczność w leczeniu zaburzeń borderline. Zmiana struktury osobowości wymaga regularnej pracy terapeutycznej przez okres kilku lat, z częstotliwością dwóch sesji terapeutycznych w tygodniu. Nasi specjaliści w Centrum Psychoterapii Rozkwit mają odpowiednie kompetencje do leczenia zaburzeń borderline. Zapraszamy na konsultacje.
Narcystyczne zaburzenia osobowości
W ostatnich latach wzrasta częstość występowania zaburzeń narcystycznych. Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości często mają pozornie udane i poukładane życie. Często dobrze radzą sobie w pracy i osiągają różnego rodzaju sukcesy, są jednak nieustannie zależni od podziwu innych. Zawsze próbują robić dobrze ważenie, noszą swojego rodzaju maskę, nawet przed sobą samym. Kiedy nie są w centrum uwagi odczuwają pustkę, bezsens. Ponieważ zwykle nie zdają sobie sprawy ze swojego zaburzenia, często trafiają na terapię pod wpływem trudności w relacjach z innymi w drugiej połowie życia. U przebiegu narcystycznych zaburzeń osobowości mogą występować okresy poczucia braku sensu i pustki przypominające depresję.
Leczenie zaburzeń narcystycznych
Osoby narcystyczne niezbyt często poszukują terapii z własnej inicjatywy, szczególnie jeśli ich narcystyczne mechanizmy obronne działają skutecznie, pozwalając im odciąć się od własnych braków, niedostatków i ukrytego poczucia niższości. Na leczenie trafiają często dopiero gdy ich linia życia się w jakiś sposób załamie, gdy doświadczą rozpadu relacji, utraty pozycji zawodowej lub długotrwałego i dojmującego poczucia pustki i bezsensu, czyli tak zwanej depresji narcystycznej. Jeśli jednak już trafią do psychoterapeuty i podejmą leczenie narcystycznego zaburzenia osobowości, nie będzie to łatwy proces, ponieważ takie osoby mają
trudność z przyjmowaniem pomocy, skłonność do deprecjonowania terapeuty oraz do przerywania terapii gdy tylko ich stan emocjonalny się poprawi. Skuteczna terapia narcystycznych zaburzeń osobowości odbywa się z częstotliwością dwa razy w tygodniu i trwa kilka lat. Jeśli pacjentowi uda się w niej wytrwać, owocem mogą być głębokie zmiany w relacjach międzyludzkich i autentyczne poczucie satysfakcji z życia.
Terapia zaburzeń osobowości
Leczenie wszystkich zaburzeń osobowości wymaga głębokich zmian w strukturze psychicznej. Zalecaną formą terapii jest terapia psychodynamiczna. Osobowość kształtuje się od najwcześniejszego dzieciństwa i w dorosłości jest już bardzo trwałą strukturą, w związku z tym jej zmiana jest trudnym i długotrwałym procesem. W leczeniu zaburzeń osobowości dużą rolę odgrywa długotrwała, stabilna relacja pomiędzy pacjentem a terapeutą. Skuteczna terapia zaburzeń osobowości zwykle trwa kilka lat i w większości przypadków wskazane
jest uczęszczanie na terapię z częstotliwością dwa razy w tygodniu.
Terapia zaburzeń osobowości Kraków
W naszym Centrum w Krakowie oferujemy psychodynamiczną terapię zaburzeń osobowości. Jeśli
zdiagnozowano u Pani/Pana zaburzenia osobowości borderline, osobowość narcystyczną, zależną, unikającą, histrioniczną lub inne zaburzenia osobowości, zachęcamy do umówienia się na konsultację i podjęcia terapii psychodynamicznej. Jeśli nie jest Pan/Pani pewna, czy cierpi Pan/Pani na zaburzenia osobowości, terapeuta podczas konsultacji przeprowadzi wywiad diagnostyczny i pomoże Pani/Panu określić charakter Pani/Pana trudności.